Ms. Alice Lau Kiong Yieng MP

Member of Parliament
Parliament of Malaysia
Participates in 1 Session

Constituency: P.211 Lanang

Date elected: 9/5/2018 - current 5/5/2013 - 6/4/2018

Education: Master of Pharmacy at University of Strathclyde, Glasgow

Profession: Pharmacist 

Position in Political Party:

1. DAP Chief Whip in Parliament

2. DAP Central Executive Committee member

3. DAP Sarawak State Deputy Chairperson

4. Chairperson for DAP Bukit Assek Branch 

Other position:

- Member of Special Select Committee On Women And Children Affairs And Social Development

- Treasurer of Commonwealth Parliamentary Association Malaysia

Sessions in which Ms. Alice Lau Kiong Yieng MP participates

Monday 22 August, 2022

Time Zone: (GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)

Share this